IMEI SORGULAMA

İmei Numaranızı öğrenmek için: imei öğrenme

IMEI sorgulaması için Tıklayınız

Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumu tarafından verilen sorgulama hizmetini yukarıda bağlantısı verilen turkiye.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

IMEI numarası nedir?

IMEI numarası, cihazın *#06# tuşlarına basılarak öğrenilen 15 haneli rakam, International Mobile Equipment Identity (IMEI) diye adlandırılan, cep telefonlarının uluslararası seri numarasını belirtmektedir. Başka bir telefona verilmesi mümkün olmayan bu seri numarası, telefona sim kart takılıp görüşmeye başlanıldığı anda servis sağlayıcı operatör kayıtlarına yansıyor.

 

Cep telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda ne yapmalıyım?

Kullandığınız cep telefonu cihazınızın bataryasını çıkardıktan sonra iç kısmında veya arkasında bulunan 15 (onbeş) rakamdan oluşan IMEI numarası, telefonunuzun kimliğidir. Cep telefonunuzun tuşlarıyla *#06# yaparak 15 haneli IMEI numarasına ulaşıp emniyetli bir yere kaydedin.

IMEI numarasından, telefonunuzun hangi simkart ile ve kim tarafından kullanıldığı tespit edilebilmekte ve telefonunuzun çalınması ya da kaybolması durumunda telefonunuzun hizmet aldığınız işletmeci tarafından (Turkcell, Telsim, Türk Telekom) bloke edilmesine ve başkası tarafından kullanılmamasına yarayacaktır. Telefonun çalınması, kaybolması durumunda hizmet aldığınız işletmecinin müşteri hizmetlerini arayarak telefonu bloke ettirin böylece telefonu çalan ya da bulan kullanamayacaktır.

IMEI numarası bütün GSM işletmecilerine bildirilmekte ve kimin tarafından kullanıldığını tespit etmek için izlemeye alınmaktadır.


Yeni Cep Telefonu Satın Alınırken Nelere Dikkat etmeliyim?

Yeni bir cep telefonu satın alınırken telefonun kutusunun üzerinde Telekomünikasyon Kurumu bandrolünün olup olmadığı, ürün kutusunun açılıp açılmadığı ve garanti belgesinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmeli ve garanti belgesi ile Kurum bandrolü olmayan telefonlar satın alınmamaya dikkat edilmelidir.


Kullanılmış Cep Telefonları Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci el cep telefonlarını satın alırken, daha sonra suçlu duruma düşmemek için cihazın faturası ya da bir makbuzla birlikte aldığınız kişinin adı soyadı, adresi ve kimlik fotokopisini isteyerek bir sözleşme imzalatmanız önemli bir konudur. Kullandığınız telefonunuzun çalıntı olması halinde, cep telefonunu nereden ve kimden aldığınızı ispat edemiyorsanız, şikayet edilmesi durumunda telefonunuza el konularak ödediğiniz ücret boşa gidebilir ve adli takibata maruz kalabilirsiniz.


Etiketler: imei sorgulama, imei sorgulama, Çalıntı Telefon Sorgulama, imei öğrenme

Yorumlar

Yorum yok

Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
Güvenlik Kodu: