Ana Sayfa Burçlar

Burçlar

Aşağıda burçlarla ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Doğduğunuz güne göre hangi burç olduğunuzu öğrenebilir, size en uygun burç taşının ne olduğunu öğrenebilir ve bu taşın özelliklerini görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda burçların birbirleri ile olan uyumları, yükselen burç öğrenme gibi bir çok bilgiye ve yorumlara ulaşabilirsiniz.

Burç Öğrenme Burç Taşları
Tarihe göre burç öğrenme ve burçların özellikleri Burç taşları ve özellikleri, Burcunuza uygun taşlar ve detaylı özellikleri
     
Yükselen Burç Hesaplama   Burç Uyumları
Yükselen burcunuzu ve özelliklerini bulma   Burçların birbirleri ile olan uyumları ve yorumlar
     
Bugün Doğanlar Hangi Burç?   Dün Doğanlar Hangi Burç?
Bugün doğanların hangi burçtan olduklarını öğrenin   Dün doğanların hangi burçtan olduklarını öğrenin

NiyetimGO ile Rüya yorumları ve burçlarla ilgili bilgi için: Rüya Yorumları

Burç Nedir?

Burç, doğduğumuz sırada Güneş'in bulunduğu pozisyon ile ilgilidir. Yılın her ayında Güneş bu burçlardan birine girmektedir. Güneşin Koç burcuna girmesiyle ilkbahar; Yengeç burcuna girmesiyle yaz; Terâzi burcuna girmesiyle sonbahar; Oğlak burcuna girmesiyle kış başlamaktadır.

Astronik takvim olarak tasvir edelen burçlar takım yıldızlardır. Horoskop olarak çizdiğimiz göksel haritada ise 360 derecelik tam daire üzerinde, yaklaşık 30'ar derecelik 12 bölümdürler. Bu sıramada ilk bur olarak karşımıza Koç burcu çıkmaktadır. Tam sıralamaysa: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık şeklindedir.

Burçların Tarihi

Babilliler'in gökyüzünü daire olarak kabul edip evlere ayırmasından sonra buralara burçlar yerleştirilmiştir. Grek dünyasında burçlara ilk defa tema eden Homeros olmuştur. M.Ö 4. YY yaşayan Grek matematikçisi Eudoxus, 44 burç adı sayar.Ptolemy ise 48 burçtan bahseder. Greklerde burç adları,g eleneksel olarak Hipparchus (M.S 1.yy) atfedilir. Bugün kullanıldığı şekliyle 12 burç, latin litaretüründe ortaya çıkmıştır. Greko-Romen astrolojisine göre 12 burç, 12 hane meydana gelmektedir ve her hane insanın belli bir yönünü oluşturmaktadır.

Zodyak Nedir?

Zodyak, gezegenlerin izledikleri yola verilen isimdir. Bu yolu güneş bir senede katetmektedir. Yeryüzünden gökyüzüne bakan kişi,bu gözlemi sırasında gökkubbede hareket eden, Güneş, Ay ve Gezegenler ile onların arasında yer alan, evrenin orta noktası kabul ettiğimiz gözlem noktası dünyaya olan uzaklıklarından dolayı haraketsiz olarak kabul edilebilecek yıldız kümeleri görünür. Bu yıldız kümeleri astronomide 88 ayrı kümeye ayrılmış ve isimlendirilmiştir. Bu yıldız kümelerinden 12 tanesinin adı astrolojide kullanılmaktadır. Bu 12 yıldız kümesi güneşin dünya etrafında tasavvur ettiğimiz yörüngesindeki dolaşma hareketlerini yaparken ziyaret ettiği yıldız kümelerinden oluşmaktadırlar.

Zodyak burçları uzayda birbirlerine göre sabit bir konumda bulunurlar. Örneğin: Mayıs ayında doğmuş bir çocuğun horoskopunu, astrologlar nasıl oluşturabilmektedirler? Bunun için gayet basit bir yöntem kullanmaktadırlar ve astrolojik evlerden yararlanırlar. Her bir zodyak işareti bir Ev oluşturacaktır. Örneğin Koç burcu l. evi, Boğa 2. evi ve böylece sırasıyla Balık burcunun oluşturduğu 12. Eve kadar sürecektir.

Burç Tarih Aralıkları

Koç (Aries) 21 Mart - 20 Nisan
Boğa (Taurus) 21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler (Gemini) 21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç (Cancer) 22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan (Leo) 23 Temmuz - 22 Ağustos
Başak (Virgo) 23 Ağustos - 22 Eylül
Terazi (Libra) 23 Eylül - 23 Ekim
Akrep (Scorpio) 24 Ekim - 22 Kasım
Yay (Sagittarius) 23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak (Capricorn) 22 Aralık - 20 Ocak
Kova (Aquarius) 21 Ocak - 18 Şubat
Balık (Pisces) 19 Şubat-20 Mart

Yükselen Burç Nedir?

Yükselen Burç, astrolojide doğmuş olduğunuz zaman ve yerin konumuna göre güneşin o gün itibariyle battığı yerin tam karşısında yer alan noktayı ifade etmektedir. Kişinin kendini nasıl gördüğünü, nasıl hissettiğini, dış dünya ile olan her türlü davranış şeklini ve ilişkilerini gözterdiği inancı vardır. Aynı zamanda kişinin gerçekleri nasıl gördüğünü ve kendini dış dünyaya ortaya koyuş biçimini de gösterir.

Doğum haritasında ruh ile en çok bağlantısı olan nokta olarak kabul edilen yükselen burcun, geleneksel astrolojide kişinin fiziksel bedeni ile dış görünüşünü de etkilediği kabul edilir. Yaklaşık 2 saatte bir burç değiştiren yükselen burcu bilmek için doğmuş olduğunuz saate ihtiyaç vardır. Doğum saatinizden uzak olan her 4 dakikalık zaman birimi yükselen burcunuzu 1 derece değiştirecektir.

Çeşitli Burç Terimleri

Sentez Burç

Kişinin doğum haritasındaki hesaplamaya göre, en fazla değer alan nitelik ve elemente göre belirlenen, yoğun olarak etki altında olduğu burçlardandır. Yani kişinin popüler olarak Güneş burcu bilinse de, en çok etki altında kaldığı burçlardandır. Kişi bu özelliklerini fark etmeden, en doğal şekilde ortaya koyar. En çok kendini bu şekilde ifade eder, gösterir.

Gölge Burç

Kişinin yine gezegen bilgilerine göre en az değer alan Nitelik ve Elemente göre belirlenen, en az etkili olan burçtur. Eksik yönü, zayıf özelliklerini anlatmaktadır. Bu gölge yan genelde yakın çevre, ilişkiler üzerinden tamamlanır. Kişi eksiğini gidermek için, fark etmeden bu özellikleri fazla olan kişilerle ilişki kurar.

Burçlar ve Elementleri

Burçlar çeşitli şekillerde gruplanmışlardır. Bu gruplamalardan bir tanesi ve en önemlisi de 4 ana elemente göre gruplamadır. Bunlar ateş, toprak, su ve hava olarak nitelendirilebilir. Her elemente bağlı 3 adet burç bulunmaktadır.

Ateş Grubu Burçlar : Koç, Aslan ve Yay
Toprak Grubu Burçlar : Boğa, Başak ve Oğlak
Hava Grubu Burçlar : İkizler, Terazi ve Kova
Su Grubu Burçlar : Yengeç, Akrep ve Balık

Hangi gruba ait olduğunuzu bilerek temel kişilik özelliklerinizi ve tanıdığınız insanları daha iyi anlamanızı sağlayabilir. Ateş burçları Koç, Aslan ve Yay'dır. Ateşin özelliği enerjik, hevesli ve pozitif olmasıdır. Toprak burçları Boğa, Başak ve Oğlak'tır. Toprağın özelliği de pratik, sakin ve negatif olmasıdır. Hava burçları İkizler, Terazi ve Kova'dır. Havanın özelliği, konuşkan, akıllı ve pozitif olmasıdır. Su burçları Yengeç, Akrep ve Balık'tır. Suyun özelliği ise etkileyici, duygusal ve negatif olmasıdır.

Ateş burçları çok canlı ve güçlü insanlardan oluşmaktadır. Son derece yaratıcı, hevesli ve enerjik olurlar. Yeni fikir ve kavramlarla oynamayı sevdikleri için her konuda yenilikçidirler. Doğuştan liderdirler, güçlü karizmaları ve ışıltılı karakterleri ile insanları kendilerine çekerler. Yüksek idealleri, geniş görüş açıları, tutkuları ve "herşeyi yapabilirim" iddiaları ile ilham verici ve etkileyicidirler.

Hava burçları düşünce alışverişi ve haberleşmeyi yönetir. Bunlar en entellektüel ve akıllı burçlardandır. Meraklı, hareketli hava burçları devamlı yeni fikirlere açıktırlar. Akılcı, çok yönlü, konuşkan, hızlı ve uyanık tiplerdir. Tatlılıkları ile her istediklerini yaptırmayı, becerileri ile de zor durumların üstesinden gelmeyi iyi bilirler. Bilgi toplamayı ve yaymayı seven sosyal kişilerden oluşmaktadırlar. Hava burçları Zodyak'ın bilgi işlemcileridir. Bütün burçlar içinde en az duygusal olan ve en tarafsız burçlardır. Doğruya ve gerçeğe çok önem verirler.

Su bir çok şekilde bulunabilir. Sıvı, buhar, gaz ya da donmuş şekillerde bulunabilirler. Küçük bir su kabarcığı kadar masum ya da okyanustaki kabarmış bir dalga kadar vahşi olabilmektedir. Her şeyi çok derinden hisseden su burçlarının içlerinde ihtiras fırtınaları esse bile dışarıya fazla bir şey belli etmezler. Sakin sular derin olur derlermiş. Su burçları bir şeyi anlayıp çözmeye çalıştıkları zaman sessizleşip içlerine kapanırlar. Onları tanımak ve anlamak zaman içinde olacaktır. Bu gruptakiler kendilerini yavaş yavaş açarlar.

Toprak burçları biçim verir, altyapı kurar ve meydana getirmektedir. Zodyak'ın üreticileridir ve olayları gerçekleştirirler. Kendilerinin ya da yakınlarının rüyalarını gerçekleştirirler. Çizim yapmaktan bütçe çıkarmaya, iş programından, iş akışına ve zamanında bitirmeye kadar bir işin tüm evrelerini iyi kavrar ve yaparlar. Kendilerini yaptıkları işe adayan, sorumluluk sahibi kişiler bu gruba. Başarılarının büyük bir bölümünü pratik olmalarına ve ellerindeki kaynakları iyi kullanmalarına borçludurlar. Gerçekçidirler ve kavrama yetenekleri gelişmiştir. Son derece dakiktirler ve zamanlamaları iyidir. Sadık, sabırlı ve dengelidirler.

Astroloji Nedir?

Astroloji; kosmos içerisindeki güçlerin genel seviyede dünya üzerindeki enerjilerin şekillenmesi, insanın ve insan topluluklarının üzerindeki etkilerini ve sonuçlarını yorumlayan bir düşünce sistemidir. Haritanın çizimi ve yorumlanması amacı doğrultusunda astroloji konusu içerisinde çeşitli bölümler bulunmaktadır. Asteroloji; Doğum Astrolojisi, Horary Astroloji, Seçimsel Astroloji, Tıbbi Astroloji, Günlük Astroloji, Mali Astroloji, Politik Astroloji, Jeofiziksel Astroloji, Kehanet Astrolojisi, Güneş Burcu Astrolojisi gibi dfallara ayrılmaktadır.

Burçların Nitelikleri

Burçlar ayrıca "burç nitelikleri" denilen gruplara ayrılır. Bu gruplar "öncü", "sabit" ve "değişken" olarak adlandırılmaktadır. Her grupta dört burç bulunmaktadır. Öncü burçlar Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak'tır. Sabit burçlarsa Boğa, Aslan, Akrep ve Kova'dır. Değişken burçlar da İkizler, Başak, Yay ve Balık'tır.

Öncü Burçlar: Bu burçların görevi mevsimleri başlatmaktır. Bu yüzden de hareketlidirler. Koç (bahar), Yengeç (yaz), Terazi (sonbahar), Oğlak (kış). 

Sabit Burçlar: Bu gruptaki burçlar öncü grubun başlattığı olayı gerçekleştirir ve devam ettirirler.  Boğa (ilkbahar), Aslan (yaz), Akrep (sonbahar), Kova (kış). İnanılmaz kararlılığa sahiptirler.

Değişken Burçlar: Bu gruptaki burçlar her mevsimin sonuncu aylarıdır. Yeni mevsime hazırlık ve değişim zamanıdır. İkizler (ilkbahar sonu), Başak (yaz sonu), Yay (sonbahar sonu), Balık (kış sonu). Geçiş dönemindeki burçlar her duruma kolay uyum sağlarlar.


Mevsimleri başlatan öncül burçlar, bulundukları toplumda lider konumunda bulunmaktadırlar. Biraz despot ve küstah olabilmelerine rağmen aynı zamanda yaratıcı, girişimci ve bağımsız ruglu olurlar. Hırslı, kararlı, yorulmak bilmeyen ve kendi kendilerini motive edebilen kişilerdir diyebiliriz. Bu gruptaki her burç bu genel özellikleri farklı şekillerde yansıtırlar.

 

Açıklamalar: Burçların Özellikleri, Burç Taşları ve Özellikleri, Burç Öğrenme ve Özellikleri, Burç Uyumu açıklanmaktadır.

Dilediğiniz Yerden Kazanç Sağlayın

Cep Telefondan, Tabletten, Bilgisayardan dilediğiniz yerden hesabınıza giriş yapabilir, 7/24 kendi paranızı kazanabilirsiniz.
Mesleğiniz ne olursa olsun ister sokakta, ister evde, ister okulda, ister işyerinde anında giriş yap, hemen kazanç sağla!

Mobil Uygulamalar