BTK Numara Taşıma Sorgulama

BTK Numara Taşıma Sorgulama servisi ile hattınızın farklı operatöre taşınıp taşınmadığını sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

BTK numara taşıma sorgulama sayfasına erişim sağlamak için Tıklayınız


Numara Taşıma Sorgulama

BTK Numara Taşıma Sorgulama

Aradığınız veya arayacağınız kişilerin hangi operatörde olduğunu öğrenmek için yukarıdaki linke tıklamanız yeterlidir. İlgili sayfada cep telefonu numaranızı ve güvenlik kodunu girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulu bulunan Numara Taşınabilirliği Sistemi (NTS) 9 Kasım 2008 tarihinde saat 00:01 itibariyle kullanıma açılmıştır.

Numara taşıma talepleri GSM işletmecileri tarafından NTS'ye iletilmekte ve mevzuat çerçevesinde gerekli işlemler yapılmaktadır.

Sabit hatlarda numara taşınabilirliği uygulaması 10 Eylül 2009 tarihi itibariyle başlatılmıştır.


Yeni Tarife Planları
Numara taşınabilirliğinin başlamasından sonra da işletmeciler yeni abone kazanma ve hali hazırdaki abone kitlesini ellerinde tutmak adına her yöne tarifeler, kendilerine geçiş yapan abonelere ücretsiz dakika sunma ve uzun vadeli indirim önerileri gibi yeni kampanyalara yönelmiştir. Tüm bu gelişmeler, numara taşınabilirliğiyle birlikte ilgili piyasada son kullanıcı lehine, işletmeciler arasındaki rekabetin arttığı şeklinde yorumlanabilecektir.


Numara Taşınabilirliği
Numara taşınabilirliği; genel anlamıyla abonelerin numarasını değiştirmeden hizmet aldığı işletmeciyi, adresini veya aldığı hizmetin türünü değiştirebilmesi olarak tanımlanabilmektedir. Mobil numara taşınabilirliği işletmeci numara taşınabilirliğine bir örnek olup, mobil abonenin numarasını değiştirmeden hizmet aldığı işletmeciyi değiştirebilmesine olanak tanıyan bir uygulamadır.

Numara Taşınabilirliğine İlişkin Çeşitli Bilgiler

Sadece geçmek istediğiniz operatöre başvurmanız yeterli olmaktadır. Geçmek istediğiniz operatör sizin adınıza işlemleri yürütecektir. Bulunduğunuz oparatörde her hangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Numara Taşıma Süreci

Başvuruda size verilen başvuru formunu doldurup imzalıyorsunuz. Formda tercih ettiğiniz numara taşıma zamanı aralığını da işaretlemeniz gerekiyor.
Numara taşıma işleminin yapıldığı tarihinden geçerli olacak şekilde geçmek istediğiniz operatörle abonelik sözleşmesi imzalayacaksınız.
Bu operatöre ait yeni SIM kartınızı alacaksınız. Ancak SIM kartınızı hemen aktif olmayacak, taşıma işlemi tamamlanıp, size yeni operatör tarafından bildirilen zamanda aktif olacaktır. Size bildirilecek taşıma işleminin olacağı gün/saate yeni SIM kartınızı telefonunuza takacaksınız.


Yorumlar

Yorum yok

Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
Güvenlik Kodu: